Cuptor Cu Aburi Miele DG 7240 Negru Obsidian
-
Livrare prin curier
-
Plătește online, în siguranță
Cuptorul cu aburi Miele DG 7240 oferă o capacitate de 40 litri și este echipat cu tehnologia DualSteam pentru distribuirea uniformă a aburului. Programele automate și conectivitatea Miele@home asigură rezultate perfecte și confort maxim în utilizare.





gătite exact cât trebuie, păstrând savoarea și textura.

și impresionantă.

fel de mâncare fiind extrem de nutritive.

variate în cuptorul cu abur.

âteva minute la 100 °C

aburi la 40 °C în doar 5 ore.

pidă și ușoară a biberoanelor la 100 °C.

uros.

a și prospețimea.

ntă la 80–100 °C în câteva minute

uatul – perfect la 40 °C.

prosoape de mâini încălzite în cuptorul cu abur.

extragerea blândă a sucului.

u ardere – perfect pentru prăjituri sau biscuiți.

rul cu abur în doar 1 până la 4 minute.

fect pentru conservarea fructelor.

ă aromele și este și foarte sănătoasă.

cină ușoară cu ajutorul cuptorului cu abur.

te la aproximativ 60 °C în condiții ideale.

nzația supremă a gustului.


Perfecțiune după gustul dvs.: cuptorul cu aburi de la Miele este completarea perfectă pentru cuptor și plită și asigură rezultate perfecte ale procesului de gătit. Timpii de încălzire și duratele de preparare rapide, precum și distribuția uniformă a aburilor vă ușurează prepararea alimentelor – acest lucru este posibil datorită generatorului extern de capacitate mare (3,3 kW) și a a poziționării speciale a admisiilor de aburi DualSteam.

Cât durează să preparați orez? Dar legume? Când gătiți cu programe automate, nu trebuie să selectați temperatura sau durata – aparatul se va ocupa de tot pentru a vă face viața mai simplă. Preferați morcovii un pic mai crocanți? Puteți specifica gradul de gătire pentru multe tipuri de mâncăruri.

La sfârșitul timpului de preparare, mâncarea este păstrată automat caldă timp de 15 minute fără pierderi de calitate. Astfel, nu contează dacă întârziați câteva minute.

Indiferent dacă doriți să gătiți o singură porție sau suficient pentru întreaga familie – și indiferent dacă mâncarea este proaspătă sau congelată – timpul de preparare în cuptorul nostru cu aburi este mereu același. Acest lucru vă simplifică viața deoarece nu sunteți nevoiți să cântăriți ingredientele sau să calculați diversele durate de preparare.

Cu puțin timp înainte de încheierea procesului de gătire, ușa este ușor întredeschisă pentru a permite evacuarea aburului într-o manieră controlată. Astfel, din aparat va ieși foarte puțin abur fierbinte când scoateți mâncarea după preparare – pentru mai multă siguranță când gătiți.

De la reîncălzire și blanșare până la menținere cald și dezghețare: grație cuptorului cu aburi de la Miele puteți prepara tot felul de mâncăruri exact așa cum vă plac. Vă puteți baza pe rezultate de cea mai înaltă calitate de fiecare dată.

Din cauza duratei lungi de preparare, anumite alimente au nevoie de o cantitate mare de aburi. Datorită capacității mari de 1,5 litri, chiar și duratele lungi de preparare sunt posibile fără întreruperi.

Spațiu amplu, curățare rapidă: incinta din inox a cuptorului are o capacitate utilă de 40 de litri și astfel poate include recipiente de gătire cu aburi de mari dimensiuni – de exemplu, pentru pui întreg sau pește. Astfel puteți găti meniuri complete pentru 8 până la 10 persoane. În plus, pe lângă spațiul amplu, incinta cuptorului este complet rezistentă la rugină și foarte ușor de curățat.

Gătiți pentru întreaga familie: incinta cuptorului cu aburi de la Miele cu DualSteam vă permite să preparați cantități mari de mâncare în același timp și să o serviți când este perfect preparată. Mulțumită incintei cuptorului cu capacitate de 40 de litri, puteți așeza un recipient de gătit mare sau două mai mici pe fiecare dintre cele trei niveluri. Astfel aveți suficient spațiu pentru a găti cu ușurință pentru mai multe persoane.

Perspectiva perfectă: ușa noastră cu geam transparent vă permite să vă observați mâncarea în timp ce aceasta se gătește. Astfel, aveți întotdeauna o perspectivă ideală asupra mâncării dvs.

Sistem cu aburi inovator: generatorul de aburi din aparatele noastre este amplasat în afara incintei cuptorului. În timpul procesului de gătire, aburul produs umple în totalitate incinta cuptorului și înlocuiește oxigenul. Aceasta are ca rezultat încălzirea rapidă și măsurarea temperaturii optime și păstrează culoarea naturală a mâncării. Și, deoarece calcarul nu se poate depune în incinta cuptorului, curățarea este deosebit de ușoară.

De la reîncălzire și blanșare până la menținere cald și dezghețare: grație cuptorului cu aburi de la Miele puteți prepara tot felul de mâncăruri exact așa cum vă plac. Vă puteți baza pe rezultate de cea mai înaltă calitate de fiecare dată.

Puteți găti pe 3 niveluri în același timp în cuptoarele cu aburi de la Miele – chiar și feluri diferite de mâncare. Aceasta deoarece în cazul gătitului la aburi, nici aromele, nici mirosurile nu se transferă de la un preparat la altul. Astfel puteți găti un meniu complet pentru mai mulți oameni într-un singur proces. Fiecare fel își păstrează propria savoare autentică.
| Identificator de model | DG 7240 |
| Număr material producător | 11106370 |
| Număr EAN | 4002516116226 |
| Clasă de marketing | Gold |
| Culoare | Negru obsidian |
| Volum compartiment cuptor | 40 l |
| Număr de niveluri rafturi | 4 |
| Temperaturi min. mod gătire cu aburi | 40 °C |
| Temperaturi max. mod gătire cu aburi | 100 °C |
| Putere nominală în stare oprit | 0,3 W |
| Putere nominală în stare așteptare | 0,8 W |
| Putere nominală în stare conectat în așteptare | 2,0 W |
| Putere electrică totală | 3,60 kW |
| Tensiune | 230 V |
| Frecvență | 50-60 Hz |
| Tensiune nominală siguranță | 16 A |
| Număr de faze | 1 |
| Lungime cablu de alimentare | 2 m |
| Lățime minimă nișă | 560 mm |
| Lățime maximă nișă | 568 mm |
| Înălțime minimă nișă | 450 mm |
| Înălțime maximă nișă | 452 mm |
| Adâncime nișă | 550 mm |
| Dimensiuni aparat electrocasnic (L x Î x A) | 595 x 455 x 569 mm |
| Greutate | 26,4 kg |